CONFERENCE CHAIRS
Daniel Augusto Cantane, PTI
Massimiliano Lo Faro, CNR-ITAE
Edson A. Ticianelli, IQSC-USP
ORGANISING COMMITTEE
Vincenzo Baglio, CNR-ITAE
Liliane Cristina Battirola, UNILA
José Ricardo Cezar Salgado, UNILA
Fabio Coral Fonseca, IPEN
Orazio Di Blasi, CNR-ITAE
Janaina Fernandes Gomes, UFSCAR
Ricardo José Ferracin, PTI
Renata Figueredo Martins, UFMGMassimo Laganà, CNR-ITAE
Francesco Lufrano, CNR-ITAE
Tulio Matencio, UFMG
Paulo Emilio de Miranda, UFRJ
Flavio Ryoichi Nikkuni
Gaetano Squadrito, CNR-ITAE
Pietro Staiti, CNR-ITAE
Sabrina Campagna Zignani, CNR-ITAE
SCIENTIFIC COMMITTEE
Giuseppe Spazzafumo (Italy), Chair
David Alique (Spain)
Laura Andaloro (Italy)
Imran Asghar (Finland)
Bruno Auvity (France)
Thomas Bacquart (United Kingdom)
Felíx Barreras (Spain)
Dmitri Bessarabov (South Africa)
Giuseppe Bonura (Italy)
Nigel Brandon (United Kingdom)
Ulises Cano (Mexico)
Marco Carcassi (Italy)
Abraham Ulises Chávez Ramírez (Mexico)
Antonio Chica (Spain)
Vitaliano Chiodo (Italy)
Viviana Cigolotti (Italy)
Juan Coronado (Spain)
Roberto C. Dante (Italy)
Fabio Henrique Barros De Lima (Brazil)
Evgenii Entchev (Canada)
Inci Eroglu (Turkey)
Anna Maria Ferrari (Italy)
Marco Ferraro (Italy)
Angelo Fontana (Italy)
Stefano Frigo (Italy)
Fausto Gallucci (The Netherlands)
Irene Gatto (Italy)
Raffaella Gerboni (Italy)
Giosuè Giacoppo (Italy)
Marco Giancinti Baschetti (Italy)
Diego Iribarren (Spain)Adolfo Iulianelli (Italy)
Jens O. Jensen (Denmark)
Hasuck Kim (South Korea)
Marek Łaniecki (Poland)
María Jesús Lazaro (Spain)
Wonyoung Lee (South Korea)
Justo Lobato (Spain)
Niels Luchters (South Africa)
Amelia Montone (Italy)
Antonio Monzón (Spain)
Matteo Muratori (U.S.A.)
Têko Napporn (France)
Ruben Ornelas (Italy)
Alessandra Perna (Italy)
Uwe Reimer (Germany)
Roger Sierens (Belgium)
Subhash Singhal (USA)
Stefania Siracusano (Italy)
Lorenzo Spadaro (Italy)
Pei-Chen Su (Singapore)
Silvano Tosti (Italy)
Chung-Jen Tseng (Taiwan)
Panagiotis Tsiakaras (Greece)
Patricio Valdivia Lefort (Chile)
Salvatore Vasta (Italy)
Viktor N. Verbetsky (Russia)
Antonio Vita (Italy)
Hiroshi Yukawa (japan)
Xiongwen Zhang (China)